We use cookies to give you the best experience possible. By continuing we’ll assume you’re on board with our cookie policy

See Pricing

What's Your Topic?

Hire a Professional Writer Now

The input space is limited by 250 symbols

What's Your Deadline?

Choose 3 Hours or More.
Back
2/4 steps

How Many Pages?

Back
3/4 steps

Sign Up and See Pricing

"You must agree to out terms of services and privacy policy"
Back
Get Offer

Fixed and Variable Costs

Hire a Professional Writer Now

The input space is limited by 250 symbols

Deadline:2 days left
"You must agree to out terms of services and privacy policy"
Write my paper

The restaurant Nita’s looked at the costs for the year. The restaurant wanted to see what some of their fixed and variable costs were for the year. They also wanted to make sure they remain in their relevant range. The costs focused on were the cost of hamburgers (raw materials) and the cost of building rent. It was determined that the raw materials were the variable costs because the cost will vary based on production of hamburgers. A variable cost is a cost that will change in direct proportion to changes in the cost-driver level (Horngren, Sundem, Stratton, Burgstahler & Schatzberg, 2008, pg.

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
Fixed and Variable Costs
Just from $13,9/Page
Get custom paper

8). It was determined that the building rent was the fixed cost because the cost of rent will stay the same every month regardless of production. A fixed cost is a cost to a company that will not be affected by changes in the cost-driver level. It is a cost that is not going to change (Horngren, Sundem, Stratton, Burgstahler & Schatzberg, 2008, pg. 48). The costs per unit were then calculated. It was found that the raw materials cost were $650 for the year and a 1000 units were sold. That means the cost per unit was . 65 ($650/1000). It was found that the building rent cost was $9000 for the year.

That means the cost per unit was $9 ($9000/1000). The restaurant then wanted to see what would happen if the sales increased over the next couple of years. They first increased the number of units sold to 6000. It was found that the raw materials cost per unit would remain the same but the total cost would increase to $3900 (. 65 x 6000). It was then found that the building rent cost per unit would decrease to $1. 50 (9000/6000). Then they increased the number of units sold to 8000. It was found that the raw Unit 1 Individual Project 3 aterials total cost would increase to $5200 (. 65 x 8000). It was then found that the building rent cost per unit would decrease to $1. 125 (9000/8000). The last thing the restaurant wanted to know is if they would remain in the relevant range. Relevant range is the limit that a cost-driver level that shows a specific relationship between the costs and the cost driver that makes it valid (Horngren, Sundem, Stratton, Burgstahler & Schatzberg, 2008, pg. 52). As long as the restaurant can support making the increased volume of hamburgers, they will remain in the relevant range.

Cite this Fixed and Variable Costs

Fixed and Variable Costs. (2018, Mar 01). Retrieved from https://graduateway.com/fixed-and-variable-costs/

Show less
  • Use multiple resourses when assembling your essay
  • Get help form professional writers when not sure you can do it yourself
  • Use Plagiarism Checker to double check your essay
  • Do not copy and paste free to download essays
Get plagiarism free essay

Search for essay samples now

Haven't found the Essay You Want?

Get my paper now

For Only $13.90/page