Operations Management Homework Essay

1. A book publisher has fixed costs of $300000 and variable costs per book of $8. 00. The book sells for $23. 00 per copy. a. How many books must be sold to break even? Break-even demand = Total fixed cost / Unit price – Variable cost per unit = $300,000/ $23 – $8 = 20,000 b. If the fixed cost increased, would the new break-even point be higher or lower? From the formula given above: When fixed cost increased, the break-even point is higher. c. If the variable cost per unit decreased, would the new break –even point be higher or lower?

When variable cost per unit decreased, the break-even point is lower. 2. An assembly line is to operate eight hours per day with a desired output of 240 units per day. The following table contains information on this product’s task times and precedence relationship: Task| Task Time (s)| Immediate Predecessor | A| 60| -| B| 80| A| C| 20| A| D| 50| A| E| 90| B,C| F| 30| C,D| G| 30| E,F| H| 60| G| a. Draw the precedence diagram B B 80 E E 90 60A A C C H H G G F F 20 D D 30 60 30 50 b. What is the work station cycle time?

We will write a custom essay sample on
Operations Management Homework
specifically for you for only $13.9/page
Order now

C= Production time per period / Required output per period = 8 hr * 3600 s/hr / 240 units = 120 s/unit c. Balance this line using the longest task time Nt = T/C = 420s/unit / 120s/unit = 3. 5 = 4 Task Station| Task| Task time (s)| Remaining unassigned time (s)| 1| AD| 6050| 10| 2| BC| 8020| 20| 3| EF| 9030| 0| 4| GH| 3060| 30| d. What is the efficiency of your line balance? Efficiency = Sum of task times (T) / Actual number of work stations (Na) * C = (60+80+20+50+90+30+30+60)s / 4*120s/unit = 420/480 = 0. 875

Haven’t Found A Paper?

Let us create the best one for you! What is your topic?

By clicking "SEND", you agree to our terms of service and privacy policy. We'll occasionally send you account related and promo emails.

Eric from Graduateway Hi there, would you like to get an essay? What is your topic? Let me help you

logo

Haven't found the Essay You Want?

Get your custom essay sample

For Only $13.90/page