We use cookies to give you the best experience possible. By continuing we’ll assume you’re on board with our cookie policy

See Pricing

What's Your Topic?

Hire a Professional Writer Now

The input space is limited by 250 symbols

What's Your Deadline?

Choose 3 Hours or More.
Back
2/4 steps

How Many Pages?

Back
3/4 steps

Sign Up and See Pricing

"You must agree to out terms of services and privacy policy"
Back
Get Offer

Accounting essa

Hire a Professional Writer Now

The input space is limited by 250 symbols

Deadline:2 days left
"You must agree to out terms of services and privacy policy"
Write my paper

In the problem identified, the items that fall under the category of fixed costs are the costs that are associated with the item of building rent — the total annual cost of 9000. The reason for this is that the definition of a fixed cost is that it is an overhead costs that is paid by a principal or an agent that doesn’t change depending on the number of units that are sold, produce, or otherwise manufactured by a firm (Horngren, 1967). Therefore, because the annual cost of the building rent does not change depending on the number of hamburgers that are produced by the restaurant, this is classified under a fixed cost of accounting.

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
Accounting essa
Just from $13,9/Page
Get custom paper

On the other hand, the raw materials — or the cost for hamburgers — of a total annual cost of 650 are considered under the classification of variable cost because, unlike fixed costs, the cost of raw materials — or sometimes called the cost of inputs, are variables that change depending on the number of units that are produced or sold by the company.

Unlike fixed cost, variable costs change depending on the number of units. Such variable costs may either be constant — linear — or marginal, a kind of production function which reflects economies of scale where in variable costs become cheaper as production increases because of improvements in the production process and efficiency.

If there are 1000 units that are produced, and 650 is the annual cost of the raw materials, then the cost per unit is .65.

Because .65 is a constant cost of raw materials, and 650 is the cost for 1000 units, then producing 6000 units would entail a cost of 3900, and producing 8000 units the following year would entail a cost of 5,200. These are the variable costs of producing the hamburgers. However, the fixed cost of 9000 for the building rent per year remains the same — and this is why it is considered to be a fixed cost.

References:

Horngren, C. T. (1967). Cost Accounting: a Managerial Emphasis [by] Charles T. Horngren. Prentice-Hall.

Cite this Accounting essa

Accounting essa. (2016, Jun 02). Retrieved from https://graduateway.com/accounting-essa/

Show less
  • Use multiple resourses when assembling your essay
  • Get help form professional writers when not sure you can do it yourself
  • Use Plagiarism Checker to double check your essay
  • Do not copy and paste free to download essays
Get plagiarism free essay

Search for essay samples now

Haven't found the Essay You Want?

Get my paper now

For Only $13.90/page