We use cookies to give you the best experience possible. By continuing we’ll assume you’re on board with our cookie policy

See Pricing

What's Your Topic?

Hire a Professional Writer Now

The input space is limited by 250 symbols

What's Your Deadline?

Choose 3 Hours or More.
Back
2/4 steps

How Many Pages?

Back
3/4 steps

Sign Up and See Pricing

"You must agree to out terms of services and privacy policy"
Back
Get Offer

Variables Matrices Graded Assignment

Hire a Professional Writer Now

The input space is limited by 250 symbols

Deadline:2 days left
"You must agree to out terms of services and privacy policy"
Write my paper

Minor Summation: Solving Systems using Matrices (20 points) Name: period: Set up matrices and solve using the graphing calculator. Do not give answers as decimals. 2. 3. Set up equations, then matrices, and solve using the graphing calculator. Be sure to define variables! 4. Suppose the movie theater you work at sells popcorn in three different sizes. A small costs $2, a medium costs $5, and a large costs $10. On your shift, you sold 250 total containers of popcorn and brought in $1726. You sold twice as many large containers as small ones.

A.

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
Variables Matrices Graded Assignment
Just from $13,9/Page
Get custom paper

How many of each popcorn size did you sell? B. How much money did you bring in from selling small size containers? 5. One canned juice drink is 15% orange juice and another is 5% orange juice. How many liters of each should be mixed together to get 10 liter solution that is 10% orange juice? 6. A company sells three types of movie gift baskets. A basic basket with 2 movie passes and 1 package of microware popcorn costs $15. 50. A medium basket with 2 movie passes, 2 packages of popcorn, and 1 DVD costs .

A super basket with 4 movie passes, 3 packages of popcorn, and 2 DVD’s costs $72. 0.

Find the cost of each item in the gift baskets. 7. A drivers education program consists of a total of 46 hours of classroom instruction, driving, and observation combined. You must spend 3 times as much time in the classroom as driving, and 4 hours longer driving than observing. How much time do you spend on each activity? 8. At the High Flying Carnival there are three kinds of rides: rides for the timid, rides for the adventurous, and rides for the thrill seekers. You can buy a book that includes free admission and ten tickets or each type of ride at the calculated rate, or you can pay $5. 0 for admission and then buy tickets for each of the rides individually at the calculated rate. Noah, Dean and Carrie went to the carnival. They all decided NOT to buy the admission book and instead paid the admission plus paid for each ride separately. Noah rode on seven of the rides for the timid, three of the rides for the adventurous and nine of the rides for the thrill seekers, for a cost of $19. 55 for the rides only. Dean rode on nine of the rides for the timid, ten of the rides or the adventurous, and none of the rides for thrill seekers, for a cost of $13 for the rides.

Carrie paid $24. 95 for eight rides for the timid, seven rides for the adventurous, and ten rides for the thrill seekers. A. Set up the problem, define your variables and determine how much each type of ride costs. B. What is the total cost of a 30-ride ticket book (free admission plus 10 tickets for each type of ride at the calculated rate)? Show work. C. Which of the three riders would have been better off to have purchased a ticket book? Show all your work to back up your answers.

Cite this Variables Matrices Graded Assignment

Variables Matrices Graded Assignment. (2018, Apr 29). Retrieved from https://graduateway.com/variables-matrices-graded-assignment/

Show less
  • Use multiple resourses when assembling your essay
  • Get help form professional writers when not sure you can do it yourself
  • Use Plagiarism Checker to double check your essay
  • Do not copy and paste free to download essays
Get plagiarism free essay

Search for essay samples now

Haven't found the Essay You Want?

Get my paper now

For Only $13.90/page