We use cookies to give you the best experience possible. By continuing we’ll assume you’re on board with our cookie policy

See Pricing

What's Your Topic?

Hire a Professional Writer Now

The input space is limited by 250 symbols

What's Your Deadline?

Choose 3 Hours or More.
Back
2/4 steps

How Many Pages?

Back
3/4 steps

Sign Up and See Pricing

"You must agree to out terms of services and privacy policy"
Back
Get Offer

Group Writing Assignment

Hire a Professional Writer Now

The input space is limited by 250 symbols

Deadline:2 days left
"You must agree to out terms of services and privacy policy"
Write my paper

Analytical Thinking: Midwest Mills has a plant that can mill wheat grain into a cracked wheat cereal and then further mill the cracked wheat into flour. The company can sell all the cracked wheat cereal that it can product at a selling price of $490 per ton. In the past, the company has sold only part of its cracked wheat as cereal and has retained the rest for further milling into flour. The flour has been selling for $700 per ton, but recently the price has become unstable and has dropped to 5 per ton.

The cost and revenues associated with a ton of flour follows:

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
Group Writing Assignment
Just from $13,9/Page
Get custom paper

Per Ton of Flour Selling Price $625 Cost of Manufacture: Raw Materials: Enrichment Materials $80 Cracked Wheat 470 Total Raw Materials 550 Direct Labor 20 Manufacturing Overhead 60 630 Manufacturing Profit (loss) Because of the weak price for flour, the sales manager believes that the company should discontinue milling flour and use its entire milling capacity to produce cracked wheat to sell as cereal. The same milling equipment is used for both products.

Milling one ton of cracked wheat into one ton of flour requires the same capacity as milling one ton f wheat grain into one of cracked wheat.

Hence, the choice is between one ton of flour and two tons of cracked wheat. Current cost and revenue data on cracked wheat cereal follows: Per Ton of Cracked Wheat $490 Cost of Manufacturing: Wheat Grain $ 390 Manufacturing Profit $ 20 The sales manager argues that because the present $625 per ton price for flour results in a $5 per ton loss, the milling of flour should not be resumed until the price per ton rises above $630. The company assigns manufacturing overhead cost to the two products on the axis of milling hours.

The same amount of time is required to mill either a ton of cracked wheat of a ton of flour. Virtually all manufacturing overhead cost are fixed. Materials and labor cost are variable. The company can sell all of the cracked wheat and flour it can product at the current market prices. 1. Do you agree with the sales manager that the company should discontinue milling flour and use the entire milling capacity to mill cracked wheat if the price of flour remains at $625 per ton? Support your answer with computations and explanations.

Cite this Group Writing Assignment

Group Writing Assignment. (2018, May 03). Retrieved from https://graduateway.com/group-writing-assignment/

Show less
  • Use multiple resourses when assembling your essay
  • Get help form professional writers when not sure you can do it yourself
  • Use Plagiarism Checker to double check your essay
  • Do not copy and paste free to download essays
Get plagiarism free essay

Search for essay samples now

Haven't found the Essay You Want?

Get my paper now

For Only $13.90/page